RX Lidia 80 – first digital approach

Prosty odbiornik homodynowy na pasmo 80m wg projektu Włodka SP5DDJ stał się dla mnie niezwykłym polem do eksperymentów. Oryginalna wersja została uzupełniona o cyfrowy pomiar częstotliwości z użyciem popularnego mikrokontrolera ATmega8. Wprowadziłem też prostą i tanią, ale skuteczną kontrolę i stabilizację częstotliwości pracy VFO z krokiem regulowanym w wybieranym rastrze: 100, 200, 500, 1k, 2k, 5k, 10k, 20k i 50k Hz (stabilność VFO jest sygnalizowana przez diodę LED). Mechanizm stabilizacji VFO wspiera wbudowany proces kalibracyjny, uruchomiany na żądanie operatora odbiornika.

Przy okazji sterowania elektronicznego RX-em L80 wprowadzono też przełączanie filtrów CW/SSB kluczem tranzystorowym. Te „komputerowe” rozwiązania, zrealizowane w postaci małej przystawki do L80 (całość wraz z małym głośniczkiem zmieściła się w obudowie KRADEX Z3J) dały dodatkową wygodę polegającą na tym, że urządzenie „pamięta” wszystkie ustawienia pomiędzy kolejnymi włączeniami i wyłączeniami radia.

A oto i historyczna galeria zdjęć:

 

 

Świadkiem powstawania całej koncepcji oraz samej realizacji niemal przez cały czas był sam Włodek SP5DDJ, z którym wymieniliśmy w tej sprawie mnóstwo maili, dzięki czemu poznaliśmy się bliżej – już nie tylko jako krótkofalowcy :-).

Na koniec dwa filmy pokazujące działanie tej „wczesnej wersji projektowej” w praktyce – udało się zrobić na 80m nasłuchy dwóch fajnych QSO na „kawałku druta” zaczepionego na balkonie na pierwszym piętrze (czyli nisko między blokami). Oba QSO są w języku polskim, więc może rozpoznacie głosy lub znaki swoich znajomych :-).

Aha – muszę tu coś wyjaśnić. Zapewne słyszycie to, jak sobie pływa częstotliwość VFO. Choć autorski pomysł na „układowo najprostszą na świecie” metodę pomiaru, regulacji i stabilizacji częstotliwości VFO na prostym i tanim mikrokontrolerze ATmega8 okazał się niezły, to sprawę zawaliła błędna procedura pomiaru częstotliwości na ATmegę, bezkrytycznie pobrana przeze mnie z internetu i niesprawdzona solidnie. Tu przestrzegam zainteresowanych przed takim właśnie wykorzystywaniem „przydatnych treści” z internetu – wiele jest w nim materiałów niskiej jakości lub błędnych, niestety. Trzeba być po prostu ostrożnym. Ku przestrodze czytających ten tekst poniżej zamieszczam widok z kodu programu z błędną procedurą. Dla zainteresowanych wspomnę tylko, że przyczyną błędnych pomiarów był potencjalny konflikt przerwań od dwóch liczników-timer’ów, który trudno jest rozsądnie obsłużyć w tak prostym mikrokontrolerze, jak AVR ATmega (czyli zawsze trzeba wiedzieć, co się robi 😉 ):

Fmetr_bledna_procedura

Zmotywowany, napisałem i dokładnie przetestowałem własną, prawidłową procedurę pomiaru częstotliwości. Ponieważ jednak „mój apetyt rósł w miarę jedzenia”, to postanowiłem już nie poprawiać starej wersji przystawki, tylko zająć się kolejną, ulepszoną wersją przystawki do „włodkowej” Lidii 80. Tym razem już z poprawną kontrolą i stabilizacją częstotliwości VFO – z krokiem minimalnym 10 Hz, wygodnym S-metrem w postaci bargrafu na ekranie LCD oraz ARW (AGC) zapewniającym przyzwoity komfort prowadzonych nasłuchów …

Zainteresowanych tym nowym projektem zapraszam TUTAJ :-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *