RX 40/80 „Dosia” – modułowy odbiornik KF

Modułowy odbiornik nasłuchowy KF „Dosia” jest przeznaczony przede wszystkim na pasma amatorskie KF 80m oraz 40m. Jest to konstrukcja rozwojowa, stwarzająca niepowtarzalną okazję zarówno do tego, by poznać różne techniki przetwarzania sygnałów (nie tylko radiowych), ale także skonstruować nowe lub zmodernizować posiadane już urządzenia radiokomunikacyjne. Projekt ten został pomyślany tak, by jego poszczególne moduły mogły zostać wykorzystane także w innych, całkowicie niezależnych konstrukcjach. Podział urządzenia na osobne moduły (a więc i osobne, nieduże PCB o wymiarach 50x50mm), umożliwia łączenie ich ze sobą oraz wymianę jednych modułów na inne (np. o większych możliwościach czy lepszych parametrach). Płytki drukowane (PCB) oraz więcej materiałów na przedstawiony temat można znaleźć/nabyć pod linkiem TUTAJ [kliknij].

Podstawowa wersja odbiornika zawiera moduły:

Dla tych, którym nie wystarcza klasyczna koncepcja niemal w pełni analogowego urządzenia radiokomunikacyjnego, przygotowywane są już kolejne moduły – począwszy od demodulatora-odbiornika z przetwarzaniem kwadraturowym I/Q (SDR) [AVT-3199].


Na dalszych obrazach przedstawiono kolejno: schemat blokowy odbiornika „Dosia”, film z pierwszego testowego nasłuchu na prototypie, zmontowany i działający układ odbiornika (w dedykowanej obudowie „KRADEX” Z-1) a także pojedyncze moduły: zasilacza stabilizowanego +9/+5V, wzmacniacza audio 2x1W, mieszacza odbiorczego z filtrami SSB/CW, filtrów wejściowych w.cz. 80m/40m, wzmacniacza ARW (AGC), dwupasmowego generatora VFO oraz demodulatora-odbiornika z przetwarzaniem kwadraturowym I/Q (SDR).

 

 

 

Projekt jest w fazie publikacji w postaci cyklu artykułów w miesięczniku „Elektronika Praktyczna” – począwszy od numeru 09/2017. W pierwszej części tego cyklu opisany został schemat blokowy urządzenia, jego płyta bazowa oraz dwa pierwsze moduły: zasilacza i wzmacniacza akustycznego. W kolejnej części opisane zostały moduły: mieszacza odbiorczego oraz filtrów wejściowych w.cz. Następnie opublikowane zostały moduły: ARW (AGC) i (niezależnego) odbiornika SDR I/Q.

Vy 73s,

Adam SQ5RWQ

sq5rwq@gmail.com

P.S.: Serdeczne pozdrowienia dla Wszystkich kibicujących temu projektowi :-).

 

21 thoughts on “RX 40/80 „Dosia” – modułowy odbiornik KF

 1. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX 40/80 „Dosia” – S-metr – wskaźnik poziomu sygnału odbieranego [AVT-3197]

 2. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX 40/80 „Dosia” – dwupasmowy generator VFO [AVT-3195]

 3. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX 40/80 „Dosia” – wzmacniacz ARW (AGC) [AVT-3196]

 4. Pingback: SQ5RWQ.PL | Wielopasmowy TRX SDR „Iza” [AVT-5574]

 5. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX 40/80 „Dosia” – demodulator-odbiornik z przetwarzaniem kwadraturowym I/Q (SDR) [AVT-3199]

 6. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX 40/80 „Dosia” – mieszacz odbiorczy z amplifiltrami CW/SSB [AVT-3191]

 7. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX 40/80 „Dosia” – wzmacniacz audio 2W [AVT-3194]

 8. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX 40/80 „Dosia” – zasilacz stabilizowany 9/5V [AVT-3193]

 9. Pingback: SQ5RWQ.PL | Filtry wejściowe KF na pasma 80m i 40m

  • Myślę, że już wkrótce. Moje „autorskie” PCB rozeszły się wśród przyjaciół w przysłowiowym „mgnieniu oka” …

 10. Moim skromnym zdaniem odbiornik „Dosia” jest znakomitym projektem dla nieco zaawansowanych elektroników i początkujących nasłuchowców. Rozpowszechnienie tej konstrukcji powinno się spotkać ze sporym zainteresowaniem ze strony w. wym. grup potencjalnych użytkowników.

  • Witaj Piotrze,
   Dziękuję bardzo za „dobre słowo” o tym projekcie. W rzeczy samej, tak został właśnie pomyślany, by dawać radość i pożytek zarówno początkującym, jak i doświadczonym konstruktorom :-). I oby tak właśnie się stało!!!

   Vy 73s,
   Adam SQ5RWQ

 11. Prace chyba utknęły 🙁
  A szkoda bo zapowiada się ciekawie. Tylko czy to jest jeszcze projekt „dla początkujących”?

  • Czołem Mirku,

   Trafiłeś w dobry moment, bo prace ruszyły na nowo. Pewnie sam to zauważysz obserwując aktualizację strony. Zdecydowałem o konstrukcji modułowej odbiornika. Będzie więcej ciekawej zabawy, rozłożonej w czasie i w przestrzeni. Czyli projekt i dla początkujących, i dla zaawansowanych. No i więcej możliwości rozwoju własnego radia – w dogodnym terminie i względem własnych potrzeb i zainteresowań. Rozważam realizację urządzenia wielopasmowego i z demodulacją jednowstęgową. No i dodanie opcji nadawania – czyli pełnego TRX-a. A to wszystko w oparciu o uruchomione już moduły :-).

   Pozdrawiam,
   Adam Sobczyk SQ5RWQ
   sq5rwq@gmail.com

 12. Witam, bardzo ciekawy projekt. Z niecierpliwością czekam na dalsze publikacje związane z tym Rx-em

  • Witam,
   Dziękuję za ciepłe słowa. Projekt, mimo swej prostoty w założeniach, okazał się pracochłonniejszy, niż przypuszczałem – gdy zachciało się coś zrobić na prawdę przyzwoicie i solidnie :-). Ale może to już tak musi być. Wkrótce kolejne, konkretne informacje – zapraszam do śledzenia strony tego projektu :-).

   Pozdrawiam / Vy 73s,
   Adam SQ5RWQ

  • Prace badawczo-konstruktorskie cały czas trwają. Jeden z ich efektów można zobaczyć tutaj:

   http://sq5rwq.pl/?p=758

   Trochę waham się między koncepcją prostej i taniej homodyny („direct conversion” – DSB) a koncepcją lepszego, ale też droższego, bardziej rozbudowanego i trudniejszego w złożeniu odbiornika SSB. Szczęśliwie, niektóre bloki funkcjonalne byłyby bardzo podobne lub identyczne, więc tu nie będzie problemu :-).

 13. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX Lidia 80 „DIGITAL”

Comments are closed.