Modułowy odbiornik nasłuchowy na pasma 40m i 80m „Dosia”

Opisany dalej modułowy odbiornik nasłuchowy „Dosia”, przeznaczony na pasma amatorskie KF 40m i 80m, jest konstrukcją rozwojową, stwarzającą niepowtarzalną okazję zarówno do tego, by poznać różne techniki przetwarzania sygnałów (nie tylko radiowych), jak i skonstruować nowe lub zmodernizować istniejące już urządzenie radiowe. Projekt bowiem został pomyślany tak, by jego poszczególne moduły mogły zostać wykorzystane także w innych, całkowicie niezależnych konstrukcjach. Podział urządzenia na osobne moduły (a więc i osobne, nieduże PCB o wymiarach 50x50mm), umożliwia łączenie ich ze sobą oraz wymianę jednych modułów na inne (np. o większych możliwościach czy lepszych parametrach).

Podstawowa wersja odbiornika będzie zawierała moduły:

 • płyty bazowej, stanowiącej wygodną podstawę-ekran dla całej konstrukcji (AVT-3192),

 • zasilacza stabilizowanego na napięcia +9V i +5V (AVT-3193),

 • wzmacniacza audio (na głośnik lub słuchawki) o mocy 2x1W @ 8Ω (AVT-3194),

 • mieszacza opartego o klucze analogowo-cyfrowe wraz z niskoszumnymi amplifiltrami CW/SSB dla pasma audio,

 • filtrów wejściowych w.cz. na pasma 40m i 80m,

 • generatora VFO,

 • układu ARW o dynamice kilkudziesięciu dB,

 • S-metra.


Na dalszych obrazach przedstawiono kolejno: schemat blokowy odbiornika „Dosia”, jego płytę bazową-ekran wraz z testowanymi trzema modułami, zamocowanie w dedykowanej obudowie prod. firmy „KRADEX” typu Z-1 (dopasowane rozmieszczenie otworów) a także moduły: zasilacza stabilizowanego +9/+5V i wzmacniacza audio 2x1W.

Projekt jest planowany do publikacji w postaci cyklu artykułów w miesięczniku „Elektronika Praktyczna”. W pierwszej części tego cyklu opisany zostanie schemat blokowy urządzenia, jego płyta bazowa oraz dwa pierwsze moduły: zasilacza i wzmacniacza akustycznego.


A poniżej „garść” historycznych fotografii z wczesnych faz prototypowania:

IMGP3232

IMGP3235

IMGP3237
Vy 73s,

Adam SQ5RWQ

sq5rwq@gmail.com

P.S.: Serdeczne pozdrowienia dla Wszystkich kibicujących temu projektowi :-).

 

8 thoughts on “Modułowy odbiornik nasłuchowy na pasma 40m i 80m „Dosia”

 1. Prace chyba utknęły 🙁
  A szkoda bo zapowiada się ciekawie. Tylko czy to jest jeszcze projekt „dla początkujących”?

  • Czołem Mirku,

   Trafiłeś w dobry moment, bo prace ruszyły na nowo. Pewnie sam to zauważysz obserwując aktualizację strony. Zdecydowałem o konstrukcji modułowej odbiornika. Będzie więcej ciekawej zabawy, rozłożonej w czasie i w przestrzeni. Czyli projekt i dla początkujących, i dla zaawansowanych. No i więcej możliwości rozwoju własnego radia – w dogodnym terminie i względem własnych potrzeb i zainteresowań. Rozważam realizację urządzenia wielopasmowego i z demodulacją jednowstęgową. No i dodanie opcji nadawania – czyli pełnego TRX-a. A to wszystko w oparciu o uruchomione już moduły :-).

   Pozdrawiam,
   Adam Sobczyk SQ5RWQ
   sq5rwq@gmail.com

  • Witam,
   Dziękuję za ciepłe słowa. Projekt, mimo swej prostoty w założeniach, okazał się pracochłonniejszy, niż przypuszczałem – gdy zachciało się coś zrobić na prawdę przyzwoicie i solidnie :-). Ale może to już tak musi być. Wkrótce kolejne, konkretne informacje – zapraszam do śledzenia strony tego projektu :-).

   Pozdrawiam / Vy 73s,
   Adam SQ5RWQ

  • Prace badawczo-konstruktorskie cały czas trwają. Jeden z ich efektów można zobaczyć tutaj:

   http://sq5rwq.pl/?p=758

   Trochę waham się między koncepcją prostej i taniej homodyny („direct conversion” – DSB) a koncepcją lepszego, ale też droższego, bardziej rozbudowanego i trudniejszego w złożeniu odbiornika SSB. Szczęśliwie, niektóre bloki funkcjonalne byłyby bardzo podobne lub identyczne, więc tu nie będzie problemu :-).

 2. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX Lidia 80 „DIGITAL”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *