Potrójna synteza (do 200MHz) z ARW i S-metrem

Jest to projekt realizowany wspólnie z kolegą Lucjanem Bryndzą SQ5FGB. Obejmuje on uniwersalną, potrójną i wielofunkcyjną syntezę, zrealizowaną w postaci panelu czołowego o wymiarach 141 mm (szer.) x 44 mm (wys.), przeznaczonego do montażu w kompaktowych urządzeniach radiokomunikacyjnych (przede wszystkim w transceiver’ach). Poniżej pokazano: wizualizację 3D projektu dedykowanej PCB oraz schemat urządzenia.

 

 

 

Projekt ten jest w 100 %-ach realizowany w zaawansowanej technologii SMD (wyłącznie montaż automatyczny). Jego zasadnicze założenia, to możliwość realizacji funkcji syntezy do dowolnego typu projektu – w tym m.in.:

  • homodyny z bezpośrednią przemianą “Direct Conversion”,

  • homodyny SDR z przetwarzaniem kwadraturowym I/Q,

  • klasycznej heterodyny z pojedynczą lub nawet z podwójną przemianą.

Urządzenie to bowiem zawiera potrójny syntezer VCO/PLL z popularnym dziś już układem scalonym Si5351A, a każdy zawarty w nim generator VFO może pracować niezależnie aż do częstotliwości 200MHz. Tak więc, po podziale częstotliwości VFO przez cztery (F=Fvfo/4) możemy pracować z urządzeniem SDR aż do pasma 50MHz (każde z niezależnych VFO może pracować aż do częstotliwości 200MHz). Natomiast w przypadku klasycznych heterodyn uzyskujemy możliwość wykorzystania generatora VFO oraz jednego lub nawet dwóch niezależnych generatorów BFO (oczywiście, z obsługą zmiany wstęg LSB/USB oraz emisji SSB/CW). Moduł będzie standardowo wyposażony w: wysokiej jakości, trwały enkoder obrotowy bez przycisku (enkodery z przyciskiem bywają znacznie mniej trwałe i potrafią nastręczać trudności w manualnej obsłudze), wyświetlacz graficzny LCD o rozdzielczości 128×32 punkty oraz 6 przycisków sterujących. Przyciski te mogą mieć dowolne przeznaczenie, konfigurowalne programowo lub (opcjonalnie) mogą zostać niezainstalowane. Wówczas przypisane im porty procesora sterującego, wyprowadzone na złączu “goldpin” na krawędzi PCB, mogą pełnić rolę zewnętrznych wejść lub wyjść sterujących. Należy podkreślić, że całym urządzeniem steruje procesor z rodziny ARM/CORTEX (STM32), co pozwala nie tylko na komfortową obsługę wyświetlacza graficznego, ale także na skuteczną implementację kilku dodatkowych funkcji. Autorzy projektu zdecydowali zatem o dodaniu m.in. funkcji sterowania zasilaniem całego urządzenia radiokomunikacyjnego z poziomu logiki modułu syntezy (załączanie ON/OFF dowolnym przyciskiem, ruchem enkodera czy zewnętrznym sygnałem logicznym), przy czym minimalna gwarantowana obciążalność ciągła dedykowanego przełącznika, to 13,8V/5A DC (w szczycie nawet do kilku razy więcej). Z uwagi na dostępność w procesorze ARM odpowiedniej jakości przetworników analogowo-cyfrowych ADC oraz cyfrowo-analogowych DAC, w urządzeniu zaimplementowano także funkcje: precyzyjnego S-metra oraz układu Automatycznej Regulacji Wzmocnienia ARW, pracujące poprzez wpięcie w tor audio urządzenia radiokomunikacyjnego. Uwzględniono także możliwość obsługi zewnętrznego sygnału PTT (przełączanie Rx/Tx), którego stan logiczny spowoduje nie tylko zmiany w treściach pokazywanych na wyświetlaczu graficznym, ale może posłużyć również np. do sekwencyjnego (z odpowiednimi opóźnieniami) przełączania torów: odbiorczego Rx oraz nadawczego Tx. Na koniec warto podkreślić fakt, że wybór konkretnej wersji i konfiguracji prezentowanej uniwersalnej syntezy pod własne potrzeby jest wyłącznie kwestią wyboru wgrywanego oprogramowania sterującego oraz ilości zamontowanych przycisków sterujących, co daje znaczną szybkość i łatwość konfiguracji oraz wpływa na atrakcyjną cenę tego modułu.

Adam Sobczyk SQ5RWQ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *