Odbiornik Lidia 80 „DIGITAL” [AVT-5527]

Postanowiłem raz jeszcze „wziąć byka za rogi” i wycisnąć ze skromnego, niemalże minimalistycznego, bardzo prostego, po prostu przyjaznego w wykonaniu i zestrojeniu odbiornika homodynowego „Lidia 80” od Włodka SP5DDJ wszystko, co się da – i co warto z tego sympatycznego urządzenia wycisnąć :-). Włodek zresztą nigdy nie ukrywał, że starał się zrobić projekt najprostszy, jak się da – doskonale optymalizując stosunek jakości do kosztu. Kawał solidnej roboty, Włodku. To się udało i świetnie działa. Złożenie projektu wg Twoich wytycznych dało mnie (i pewno nie tylko mnie) ogromną satysfakcję.

Muszę przyznać, że Włodek doskonale zadbał o stabilność analogowego VFO, dając w obwodzie LC dławik w wykonaniu SMD (to jedyny tego rodzaju element w projekcie). Także pomysł na strojenie sprawdzonym warikapem BB104G – doskonały. Pewnym kłopotem jest jednak nieliniowa zależność częstotliwości VFO od napięcia sterującego. To normalne, ale musiałem się z tym zmierzyć. Ale udało się.

Obserwując pracę odbiornika „Lidia 80” w podstawowej wersji (wiele wspaniałych nasłuchów – dziękuję serdecznie, Włodku), nie mogłem nie zgodzić się z tym, że po „wygrzaniu” VFO (ok. 20-30 minut) stabilność częstotliwości odbiornika jest na prawdę bardzo dobra. Postanowiłem wykorzystać ten fakt w nowej przystawce (add-board).

I znów udało się. Ale przy okazji tego sukcesu załączył się apetyt na dodanie dokładnej nastawy i regulacji częstotliwości (+/- 10 Hz), wizualnego S-metra oraz choćby małego A.R.W. (po angielsku: A.G.C.) I to też udało się skutecznie rozpracować projektowo. Więcej szczegółów podano w publikacji projektu na łamach miesięcznika EP („Elektronika Praktyczna”), a dwustronna płytka drukowana (PCB) oraz zaprogramowany mikrokontroler są dostępne TUTAJ.

A tak to wyglądało na początku i w trakcie:

IMGP8200I jeszcze kilka zdjęć z prac nad kontrolą VFO – widać pracę mechanicznego enkodera z przyciskiem:

IMGP8202No i w końcu udało się – częstotliwość zadana i rzeczywista zgodziły się:

IMGP8201A tu już widać całość ukończonego prototypu:

RXL80_przystawka_wszystkoDo tego powiększenie na moduł regulacji wzmocnienia audio, pomiar do S-metra i A.R.W.:

RXL80_przystawka_analog-S-metr+ ARWNa koniec wyświetlacz LCD pokazujący częstotliwość VFO i krok jej regulacji, napięcie zasilania oraz odczyt z S-metra („beleczki” pod częstotliwością) „na pełnym wysterowaniu” odbiornika:

RXL80_przystawka_kontrola_i_regulacja_FW chwili obecnej prototyp przystawki jest już całkowicie rozebrany. W trakcie tego procesu powstawały odręczne schematy poszczególnych modułów, które wprowadzam do komputera jako schemat w wersji elektronicznej, by w następnym kroku zamienić je na projekt płytki drukowanej (PCB). A tak powstawał schemat całego układu:

Schemat_screen_temp_20150602A miało być takie małe, proste i skromne … :-). Bardzo chciałem zmieścić wszystko na jednej płytce wielkości tej w oryginalnym odbiorniku „Lidia 80”, ale okazało się to niemożliwe.

Poniżej zarys projektu płytki drukowanej czyli PCB:

PCB_screen_temp_20150629Płytka drukowana (PCB) wyszła dwustronna ale za to cała wyłącznie w montażu THT (przewlekanym) – w sam raz dla tych, co lubią sobie polutować w starym, dobrym stylu :-). Jak widać – wymiary nie za wielkie, bo tylko 131 x 80 mm, co powinno pozwolić zmieścić całość razem z PCB oryginalnego RX-a „Lidia 80” w jednej obudowie – np. takiej estetycznej i niedrogiej, jak Z2PJ produkcji KRADEX.

Tak powinna wyglądać PCB przystawki (wizualizacja 3D) już po zmontowaniu:

PCB_3D_temp_20150630A oto i dwustronne PCB „z fabryki” – do zalutowania …:

IMGP0100 IMGP0099Narodziny „nowej gwiazdeczki”:

IMGP0141 IMGP0133 IMGP0138Cyfrowe sterowanie ruszyło bez żadnych kłopotów. Bezproblemowo ruszyła także część analogowa, czyli stabilizacja częstotliwości, ARW (AGC) i S-metr :-). Poniżej kilka fotografii z procesu uruchomienia całości (oryginalny RX Lidia 80 + przystawka):


IMGP2527 IMGP2528
Dalej widzimy porównanie częstotliwości VFO – ustawionej i rzeczywistej. Jak widać, potrzebna jest jeszcze drobna korekta algorytmu mierzącego częstotliwość VFO (kalibracja programowa). Na szczęście to drobiazg.

IMGP2532 IMGP2536Dla zainteresowanych: trakcie tych pomiarów (proszę spojrzeć na datę i godzinę na fotografiach) słuchałem na częstotliwości 3.745 MHz pracy stacji okolicznościowej SN2ENIGMA z Bydgoszczy (operator: Krzysztof). Szkoda, że nie nagrałem filmu, bo odbiór był doskonały!

A tu już przymiarki do umieszczenia całości w obudowie. Jak na razie – wszystko dobrze pasuje :-).

IMGP2538

 A jednak kołki do mocowania i zamknięcia obudowy przeszkadzały w montażu całości i trzeba było je usunąć, ale …

IMGP2624

… wszystko wyszło estetycznie i zgrabnie:

IMGP2625Wreszcie prace nad czołówką odbiornika, rozpoczęte od wyboru rozmiarów, typów i materiału pokręteł – także tak, by pasowały do tylnego panelu urządzenia, „wypożyczonego” z poprzedniej wersji cyfrowej „Lidii 80”:

IMGP2623 IMGP2634 IMGP2633Nie zapomnieliśmy też o montażu głośnika – małego, ale całkiem donośnego:

IMGP2638 IMGP2639W następnej kolejności zrobiono przymiarkę do wykonania i „brudnopis” opisu panelu czołowego:


IMGP2641

IMGP2643

 Patrząc na tylny panel poprzedniej wersji urządzenia, „estetyczna poprzeczka” została ustawiona dość wysoko:

IMGP2648Na koniec spakowaliśmy obecną wersję urządzenia z zasilaczem „na wycieczkę” do Burzenina i …

IMGP2651… pozostało wreszcie trochę czasu na refleksje i dyskusje nad projektem samej elektroniki:

IMGP2654Prezentacja inspiracji do projektu oraz jego historii miała miejsce w Burzeninie na Zjeździe Technicznym KF w dniu 12.09.2015r. Był prosty test odbioru i strojenia z krokami 100, 100 i 10 Hz. Były też pytania i uwagi odnośnie wyboru rozwiązań technicznych oraz samej technologii montażu (tylko THT). Odpowiedź jest bardzo prosta – przyjęte rozwiązania, generalnie całkiem nieskomplikowane, miały za zadania:

 • pokazać, że nawet tak proste urządzenie, jak odbiornik „Lidia 80” można rozwinąć znacznie bardziej, niż tylko poprzez dodanie skali cyfrowej do VFO czy kolorowego podświetlenia LED,

 • dać inspirację do własnych poszukiwań i dalszych prac rozwojowych – nie tylko nad tym wdzięcznym odbiornikiem,

 • umożliwić wszystkim zainteresowanym konstruktorom własnoręczny montaż i uruchomienie modułu podstawowego wraz z przystawką cyfrową we własnym zakresie – w kilka wieczorów i bez dysponowania skomplikowanym wyposażeniem warsztatowym.

W chwili, kiedy piszę te słowa, skorygowany projekt PCB (płytki drukowanej) przystawki do „RX Lidia 80” został już przekazany „do fabryki”, poprawiono (uporządkowano) też montaż okablowania wewnątrz obudowy oraz opracowano estetyczny opis przedniego panelu (regulacyjnego) urządzenia. Co tu więcej pisać – garść fotografii poniżej:

A1 A2 B CJest też już dostępny film na YT, pokazujący pracę odbiornika Lidia 80 „DIGITAL”. W krótkiej prezentacji, na której widać regulację częstotliwości oraz jej kroku, wykorzystałem Zawody z okazji Dnia Łącznościowca (18.10.2015, 15:00-17:00 UTC):

W wolnej chwili zamierzam nakręcić i zamieścić poniżej jeszcze jeden film (o lepszej rozdzielczości i jakości), na którym będzie widać dokładnie to, jak ładnie pracuje RX Lidia 80 „DIGITAL”.

Opis tego projektu został zakończony. Został on opublikowany w czasopiśmie „Elektronika Praktyczna” – w nr-ach: 1/2016, 2/2016, …, o których informacje (z wprowadzeniem do serii artykułów o Lidii 80 „DIGITAL”) można znaleźć tutaj:

a pierwsza część artykułu w formacie PDF jest dostępna pod adresem: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT5527.pdf

W kolejnych częściach artykułu opisano oprogramowanie sterujące oraz montaż i uruchomienie urządzenia.

I to już koniec tego sympatycznego i pożytecznego projektu. W międzyczasie narodziła się jednak koncepcja opracowania projektu zupełnie nowego odbiornika, który pozwoliłby wykorzystać i rozwinąć doświadczenia zebrane w projekcie RX Lidia 80 „DIGITAL”. Nowy odbiornik, poza wszystkimi cechami swojego poprzednika, będzie:

 • obsługiwał dwa pasma KF (80 i 40m),

 • miał znacznie szerszy zakres ARW, lepszą czułość oraz odporność na przesterowania i intermodulacje,

 • wyposażony w więcej funkcji menu i wyświetlacza LCD,

 • oparty o współcześnie łatwo dostępne i tanie podzespoły,

 • mieścił się na tylko jednej niedużej PCB – wspólnej dla części analogowej i cyfrowej.

Zainteresowanych losami nowego projektu odbiornika KF na pasma 80 i 40m zapraszam do zaglądania tutaj.

Adam SQ5RWQ

sq5rwq@gmail.com

15 thoughts on “Odbiornik Lidia 80 „DIGITAL” [AVT-5527]

 1. Lidię praktycznie mam zmontowaną tylko jak zwykle u mnie utknąłem na „mechanice” ale teraz wstrzymuję się i zamawiam pcb do rozszerzenia Lidii twojej konstrukcji. Zasoby twojej strony doprowadzą do wyczerpania moich zaskórniaków 😀

  • Spokojnie … Trzeba działać rozważnie. Lidia „DIGITAL”, to wspaniała przygoda (robi ze wspaniałej „Lidii” całkiem profesjonalny i wygodny odbiorniczek). Ale proponuję „szaleć z umiarem” … ;-).

 2. Witam
  Chciałem zapytać jak ma sie projekt tej przystawki ? Po lekturze jestem zainteresowany zakupem, Lidię już u p. Włodka zamówiłem, miał bym komplet. Można nabyć do u Pana ew płytkę i wsad ?
  Pozdrawiam
  Piotrek

 3. Pingback: SQ5RWQ.PL | RX Lidia 80 „DIGITAL” – dodatki

 4. jestem pod ogromnym wrażeniem. To nie samowite, że ludzie mają takie pojęcie o elektronice i falach i potrafią zrobić takie cacko. Gratuluje … ja niestety nie umiem.

  • Michale,
   Dziękuję bardzo za dobre słowa, choć nie wiem, czy aż tak zasłużone :-). Ćwicz, próbuj, baw się doskonale i ucz się przy tym, a wszystko pewnego dnia i Tobie się przydarzy!

   Powodzenia i pozdrawiam,
   Adam SQ5RWQ
   sq5rwq@gmail.com

 5. Pingback: SQ5RWQ.PL | Odbiornik KF na pasma 40 i 80m

  • TNX, Gino :-). Pleased to hear it – especially from you :-).

   The PCB board soon come to me from a factory. Next I will assemble the entire device (also with LCD) and show how to run it with RX Lidia 80. Be sure to see then the movie on YT.

   73s,
   Adam

 6. Pingback: SQ5RWQ.PL | Odbiornik Lidia 80 – moja pierwsza wersja cyfrowa

 7. Tiez som si postavil RX Lydia 80 zo stavebnice od Adama SQ5RWQ ktoru mi ochotne poslal.Prijimac fungoval na prve zapojenie-pouzivam ho na odposluch na 3,5 mhz.

  • Zdravim/Witaj Marianie,

   Cieszę się, że nie miałeś żadnych problemów z uruchomieniem odbiornika (radio receiver) „RX Lidia 80” :-). Ale to tak na prawdę zasługa Włodka SP5DDJ, który stworzył prosty, ale poprawny i powtarzalny, bardzo fajny projekt :-). Ja ze swojej strony mogę tylko zachęcić Cię do śledzenia rozwoju mojego projektu przystawki do tego wdzięcznego odbiornika – z regulacją i odczytem częstotliwości (frequency control), graficznym S-metrem i automatyczną regulacją częstotliwości ARW / AGC (Automatic Gain Control). Jak wspominałem powyżej, projekt przystawki do odbiornika „Lidia 80” aktualnie przeradza się w piękną płytkę drukowaną (PCB) :-).

   Wszystkiego najlepszego i dobrej pogody to zabaw z Twoimi wspaniałymi modelami RC, Marianie!

   Vela/Vy 73s,
   Adam SQ5RWQ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *