Mikroprocesorowy zasilacz laboratoryjny 0..30V/0..5A AVT5585

Jest to projekt teoretycznie „bardzo prostego urządzenia”: zasilacza laboratoryjnego (warsztatowego) o napięciu regulowanym w zakresie od 0.0 do 30V i max. prądzie wyjściowym do 5A (z ograniczeniem regulowanym w tym zakresie). Urządzenie nie zawiera przetwornicy impulsowej, więc pewnym wyzwaniem jest odprowadzenie znacznej ilości ciepła, wydzielanego na szeregowym elemencie regulacyjnym. Do tego trochę pracy przy zabezpieczeniach: nadprądowym oraz przeciwprzepięciowym. No i oczywiście regulacja: napięcia wyjściowego (stabilizacja) oraz limitu prądu wyjściowego przy zachowaniu przyzwoitych parametrów dynamicznych (np. przy szybkozmiennym obciążeniu).

Jak przystało na tej klasy urządzenie, nie mogło zabraknąć także pomiaru temperatury radiatora oraz ustawienia dopuszczalnych: strat mocy oraz temperatury pracy. W te założenia wpisuje się automatyczny, programowalny system chłodzenia i wentylacji urządzenia.


Poniżej garść fotografii z fazy prototypowania urządzenia.

 

imgp4398imgp4404


 


Schemat blokowy i elektryczny stabilizatora zostały już opracowane. Jest też gotowy projekt PCB i panelu czołowego. Poniżej widać to, „jak hartowała się stal” :-).

 


W trakcie przygotowywania fabrycznych PCB zrealizowana została optymalizacja oprogramowania sterującego pod kątem: sprawności energetycznej zasilacza oraz jego własności dynamicznych (w tym m.in. reakcji na szybkozmienne obciążenie oraz zwarcie).


Aktualnie trwa montaż urządzenia w oparciu o gotowe już, fabryczne PCB:C.d.n.

Adam Sobczyk SQ5RWQ

 

 

One thought on “Mikroprocesorowy zasilacz laboratoryjny 0..30V/0..5A AVT5585

  1. Pingback: SQ5RWQ.PL | Sztuczne obciążenie DC 0..20A/0..60V/0..200W – AVT5586

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *